Inundație la intrarea în Pitești!

Autor: Costin Popescu
Publicat la: 30/11/2025

Precipitațiile căzute în ultimele ore provoacă probleme la nivelul județului nostru. Astfel, sediile mai multor clădiri situate pe Calea Câmpulung din municipiul Pitești au fost inundate. La fața locului intervin echipajele din cadrul ISU Argeș, ISU Olt și ISU Vâlcea. 

"Este vorba despre curțile mai multor clădiri, în urma incidentului fiind afectate și câteva vehicule.

Pentru gestionarea situației și luarea măsurilor, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, întrunit în această dimineață, a dispus închiderea totală a barajului Mărăcineni pe Râul Doamnei, în scopul scăderii nivelului de acumulare a apei, dar și intervenția echipajelor specializate pentru evacuarea apei și protecția zonei inundate.

Pentru evacuarea apei, pe lângă echipajele ISU Argeș, în sprijin vor acționa și echipaje cu motopompe de la ISU Olt și ISU Vâlcea.

Misiunea este în dinamică", transmit reprezentanții ISU Argeș. 

Ultimele articole din categoria Actualitate